R-K Electronics, Inc. CDB-125D-5-5H
CDB-125D-5-5H
Part No.:
CDB-125D-5-5H
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
CDB-125D-5-5H.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 5HR 10A 120V
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
MountingType:
Socketable
RelayType:
Mechanical Relay
Function:
Interval
Circuit:
DPDT (2 Form C)
DelayTime:
3 Min ~ 5 Hrs
ContactRating@Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage-Supply:
125VDC
TerminationStyle:
Plug In, 11 Pin (Octal)