CUI Devices CDS-203-32-SP
CDS-203-32-SP
Part No.:
CDS-203-32-SP
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCDS-203-32-SP.pdf
Description:
20 MM, ROUND FRAME, 0.5 W, 32 OH
Packaging:
Box
Series:
CDS
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
680 Hz ~ 10 kHz
Frequency-SelfResonant:
850Hz
Impedance:
32 Ohms
Efficiency-dBA:
89.00
Efficiency-Testing:
100mW/100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
500 mW
Power-Max:
1 W
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)