CUI Devices CDS-4020-16
CDS-4020-16
Part No.:
CDS-4020-16
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCDS-4020-16.pdf
Description:
40 X 20 MM, RECTANGULAR FRAME, 1
Series:
CDS
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
440 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
550Hz
Impedance:
16 Ohms
Efficiency-dBA:
90.00
Efficiency-Testing:
100mW/100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
1.5 W
Power-Max:
3 W
PortLocation:
Top
Shape:
Oval, Rectangular Frame
Material-Cone:
Cloth
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Size/Dimension:
1.575 L x 0.787 W (40.00mm x 20.00mm)