Nidec Copal Electronics CFS-1000MB
CFS-1000MB
Part No.:
CFS-1000MB
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
Category:
DIP Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaCFS-1000MB.pdf
Description:
SWITCH DIP SPST 100MA 6V
Packaging:
Tube
Series:
CFS
ProductStatus:
Active
Circuit:
SPST
NumberofPositions:
10
CurrentRating(Amps):
100mA
VoltageRating:
6VDC
ActuatorType:
Slide (Standard)
ActuatorLevel:
Flush, Recessed
ContactMaterial:
Copper Alloy
ContactFinish:
Gold
HeightAboveBoard:
0.146 (3.70mm)
MountingType:
Surface Mount
TerminationStyle:
Gull Wing
Pitch:
0.100 (2.54mm), Full