Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG103U050X4C
CG103U050X4C
Part No.:
CG103U050X4C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCG103U050X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
15.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.94 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)