Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG153U050W4C
CG153U050W4C
Part No.:
CG153U050W4C
Datasheet:
ShinYuaCG153U050W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.32 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)