Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG164U010X5L
CG164U010X5L
Part No.:
CG164U010X5L
Datasheet:
ShinYuaCG164U010X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 160000UF 10V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
160000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
27.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
31.165 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)