Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG1651T200W4C
CG1651T200W4C
Part No.:
CG1651T200W4C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCG1651T200W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1650UF 200V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
CG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1650 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
50mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
7.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.438 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)