Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG1652U050X5L
CG1652U050X5L
Part No.:
CG1652U050X5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCG1652U050X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 16500UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
16500 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
20.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
23.575 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)