Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG172U100W4C
CG172U100W4C
Part No.:
CG172U100W4C
Datasheet:
ShinYuaCG172U100W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1700UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1700 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
50mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.897 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)