Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG202T350X5L
CG202T350X5L
Part No.:
CG202T350X5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCG202T350X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 2000UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
61mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
8.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.963 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)