Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG223U035W4C
CG223U035W4C
Part No.:
CG223U035W4C
Datasheet:
ShinYuaCG223U035W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 35V SCREW
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.48 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)