Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG323U025W4C
CG323U025W4C
Part No.:
CG323U025W4C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCG323U025W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 32000UF 25V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
32000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
15.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.285 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)