Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG362U100W4C
CG362U100W4C
Part No.:
CG362U100W4C
Datasheet:
ShinYuaCG362U100W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 3600UF 100V SCREW
Capacitance:
3600 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.673 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)