Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG551T350V4C
CG551T350V4C
Part No.:
CG551T350V4C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCG551T350V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 550UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
CG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
550 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
180mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.059 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)