Cornell Dubilier Electronics (CDE) CG822U075X4C
CG822U075X4C
Part No.:
CG822U075X4C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCG822U075X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 75V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
16.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.745 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)