TDK Corporation CGA3E1C0G2A472J080AE
CGA3E1C0G2A472J080AE
Part No.:
CGA3E1C0G2A472J080AE
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CGA3E1C0G2A472J080AE.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 100V C0G/NP0 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CGA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.037 (0.95mm)