TDK Corporation CGA4J1X8L1H474K125AE
CGA4J1X8L1H474K125AE
Part No.:
CGA4J1X8L1H474K125AE
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CGA4J1X8L1H474K125AE.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X8L 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CGA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X8L
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Soft Termination, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.059 (1.50mm)