TDK Corporation CGA5L1X7R1E475K160AC
CGA5L1X7R1E475K160AC
Part No.:
CGA5L1X7R1E475K160AC
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCGA5L1X7R1E475K160AC.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)