TDK Corporation CGA5L2X7R2A105M160AA
CGA5L2X7R2A105M160AA
Part No.:
CGA5L2X7R2A105M160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CGA5L2X7R2A105M160AA.pdf
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)