TDK Corporation CGAEB1X7T0G105M050BC
CGAEB1X7T0G105M050BC
Part No.:
CGAEB1X7T0G105M050BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0204 (0510 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCGAEB1X7T0G105M050BC.pdf
Description:
CAP CER 1UF 4V X7T 0204
  • Related Categories
Package/Case:
0204 (0510 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CGA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4V
TemperatureCoefficient:
X7T
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.023 L x 0.043 W (0.58mm x 1.10mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.027 (0.68mm)