Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH112T500V4C
CGH112T500V4C
Part No.:
CGH112T500V4C
Datasheet:
ShinYuaCGH112T500V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
225mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.1 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)