Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH122T500W3C
CGH122T500W3C
Part No.:
CGH122T500W3C
Datasheet:
ShinYuaCGH122T500W3C.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
218mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.7 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)