Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH132T500V4L
CGH132T500V4L
Part No.:
CGH132T500V4L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGH132T500V4L.pdf
Description:
CAP ALUM 1300UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
192mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)