Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH133T250X5L
CGH133T250X5L
Part No.:
CGH133T250X5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGH133T250X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 13000UF 250V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
13000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
16.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
15.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.188 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)