Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH152T500V5C
CGH152T500V5C
Part No.:
CGH152T500V5C
Datasheet:
ShinYuaCGH152T500V5C.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 500V SCREW
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
168mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.7 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)