Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH152T500W3L
CGH152T500W3L
Part No.:
CGH152T500W3L
Datasheet:
ShinYuaCGH152T500W3L.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 500V SCREW
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
172mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.428 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)