Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH172T350V3L
CGH172T350V3L
Part No.:
CGH172T350V3L
Datasheet:
ShinYuaCGH172T350V3L.pdf
Description:
CAP ALUM 1700UF 350V SCREW
Capacitance:
1700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
81.9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.658 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)