Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH182T450V5L
CGH182T450V5L
Part No.:
CGH182T450V5L
Datasheet:
ShinYuaCGH182T450V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 450V SCREW
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
47.6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.856 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)