Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH182T500W4C
CGH182T500W4C
Part No.:
CGH182T500W4C
Datasheet:
ShinYuaCGH182T500W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 500V SCREW
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
142mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.2 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)