Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH212T500W4L
CGH212T500W4L
Part No.:
CGH212T500W4L
Datasheet:
ShinYuaCGH212T500W4L.pdf
Description:
CAP ALUM 2100UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
121mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.8 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)