Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH222T500X3L
CGH222T500X3L
Part No.:
CGH222T500X3L
Datasheet:
ShinYuaCGH222T500X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 500V SCREW
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
124mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.8 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)