Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH242T350V4L
CGH242T350V4L
Part No.:
CGH242T350V4L
Datasheet:
ShinYuaCGH242T350V4L.pdf
Description:
CAP ALUM 2400UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
2400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
58.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.38 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)