Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH272T350W3L
CGH272T350W3L
Part No.:
CGH272T350W3L
Datasheet:
ShinYuaCGH272T350W3L.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
54.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.995 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)