Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH292T350W3L
CGH292T350W3L
Part No.:
CGH292T350W3L
Datasheet:
ShinYuaCGH292T350W3L.pdf
Description:
CAP ALUM 2900UF 350V SCREW
Capacitance:
2900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
53.1mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.364 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)