Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH312T350V5L
CGH312T350V5L
Part No.:
CGH312T350V5L
Datasheet:
ShinYuaCGH312T350V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 3100UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
46.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.102 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)