Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH312T500X4L
CGH312T500X4L
Part No.:
CGH312T500X4L
Datasheet:
ShinYuaCGH312T500X4L.pdf
Description:
CAP ALUM 3100UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
87.4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.3 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)