Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH351T500V2C
CGH351T500V2C
Part No.:
CGH351T500V2C
Datasheet:
ShinYuaCGH351T500V2C.pdf
Description:
CAP ALUM 350UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
350 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
692mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.3 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
2.125 (53.98mm)