Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH382T350W4L
CGH382T350W4L
Part No.:
CGH382T350W4L
Datasheet:
ShinYuaCGH382T350W4L.pdf
Description:
CAP ALUM 3800UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3800 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.332 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)