Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH412T250V4L
CGH412T250V4L
Part No.:
CGH412T250V4L
Datasheet:
ShinYuaCGH412T250V4L.pdf
Description:
CAP ALUM 4100UF 250V SCREW
Capacitance:
4100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
25.7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.193 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)