Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH412T500X5L
CGH412T500X5L
Part No.:
CGH412T500X5L
Datasheet:
ShinYuaCGH412T500X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 4100UF 500V SCREW
Capacitance:
4100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
67.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.7 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)