Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH432T350X3L
CGH432T350X3L
Part No.:
CGH432T350X3L
Datasheet:
ShinYuaCGH432T350X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 4300UF 350V SCREW
Capacitance:
4300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
43.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.332 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)