Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH521T500V2L
CGH521T500V2L
Part No.:
CGH521T500V2L
Datasheet:
ShinYuaCGH521T500V2L.pdf
Description:
CAP ALUM 520UF 500V SCREW
Capacitance:
520 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
470mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.091 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
2.625 (66.68mm)