Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH522T350W5L
CGH522T350W5L
Part No.:
CGH522T350W5L
Datasheet:
ShinYuaCGH522T350W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 5200UF 350V SCREW
Capacitance:
5200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
31.1mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.669 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)