Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH532T250V5L
CGH532T250V5L
Part No.:
CGH532T250V5L
Datasheet:
ShinYuaCGH532T250V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 5300UF 250V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
5300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20.6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.53 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)