Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH572T350X4L
CGH572T350X4L
Part No.:
CGH572T350X4L
Datasheet:
ShinYuaCGH572T350X4L.pdf
Description:
CAP ALUM 5700UF 350V SCREW
Capacitance:
5700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
32.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.669 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)