Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH621T450V2L
CGH621T450V2L
Part No.:
CGH621T450V2L
Datasheet:
ShinYuaCGH621T450V2L.pdf
Description:
CAP ALUM 620UF 450V SCREW
Capacitance:
620 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
159.6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.567 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
2.625 (66.68mm)