Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH711T500V3C
CGH711T500V3C
Part No.:
CGH711T500V3C
Datasheet:
ShinYuaCGH711T500V3C.pdf
Description:
CAP ALUM 710UF 500V SCREW
Capacitance:
710 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
345mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.1 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)