Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH742T250X3L
CGH742T250X3L
Part No.:
CGH742T250X3L
Datasheet:
ShinYuaCGH742T250X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 7400UF 250V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
7400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
27.1mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.669 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)