Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGH901T500V3L
CGH901T500V3L
Part No.:
CGH901T500V3L
Datasheet:
ShinYuaCGH901T500V3L.pdf
Description:
CAP ALUM 900UF 500V SCREW
Capacitance:
900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
272mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.5 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)